Żyjemy w ciężkich czasach. Teoretycznie, w porównaniu z czasami, w których funkcjonowali nasi dziadkowie i rodzice powinno być nam łatwiej – mamy przecież dostęp do wszelkich dóbr tego świata. Wszystko, nawet z drugiego końca świata można kupić. Półki w sklepach uginają się pod ciężarem towarów. Niestety, by móc je zdobyć potrzebne są nam na to środki. A w praktyce zapewnienie ich w takiej ilości, by starczyły na wszystko wcale nie jest takie łatwe.

Czy łatwo jest znaleźć dobrą posadę?

Praca dla siebie ma niewątpliwie wiele zalet. Trzeba jednak mieć także świadomość tego, że wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i trudnościami, zwłaszcza na początku prowadzenia firmy, gdy niezbędne jest posiadanie środków na start
Autor zdjęcia: markus spiske

Choć firm z różnych branż, które działają na rynku jest naprawdę dużo, bardzo ciężko jest znaleźć dobrą i dobrze płatną posadę. Dawniej w czasach, gdy wyższe wykształcenie było czymś, co wyróżniało kandydatów do pracy, można było przebierać w propozycjach. Obecnie jest inaczej. Wykształcenie to jedno, liczą się jednak przede wszystkim koneksje.

Dobrze płatne posady zarezerwowane są dla osób ściśle wyspecjalizowanych w wąskiej, dochodowej działalności, reszta musi radzić sobie w inny sposób.

Nastał czas dla przedsiębiorczych

Naturalnie, można załamywać ręce i rozpaczać nad sytuacją na rynku pracy. Można też postarać się wziąć sprawy we własne ręce i zawalczyć o własną przyszłość (o czym także na stronie: http://ksu.parp.gov.pl/pl/oferta_ksu/dzialalnosc-gospodarcza_). Być może jest coś, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy i można to wykorzystać do założenia własnej działalności gospodarczej?

Praca dla siebie ma niewątpliwie wiele zalet. Trzeba jednak mieć także świadomość tego, że wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i trudnościami, zwłaszcza na początku prowadzenia firmy, gdy niezbędne jest posiadanie środków na start. Nieocenione w takim momencie są z pewnością dotacje dla firm (więcej: http://www.strategor.pl/), które często udzielane są przedsiębiorcom na starcie ich przygody z biznesem. O tym, kiedy organizowane są nabory w konkursach dowiedzieć się można lokalnie, w instytucjach zajmujących się przydzielaniem środków z dotacji.